Obraz św. Rocha znajdujący się w kościele cmentarnym ŚW. Rocha Wieruszów - Podzamcze 

św. rocha
wieruszów - PODZAMCZE

Święty Roch (fr. Saint Roch łac. Rochus, wł. Rocco, hiszp. Roque) (ur. 1295 – zm. 1327, spotykana jest także w literaturze data urodzenia przypadająca na rok ok. 1345 - 1350, a data śmierci 1377 lub 1378[1]), święty chrześcijański.

Życie

Urodził się w 1295 jako jedyny syn rządcy Montpellier.

W wieku 19 lat stracił oboje rodziców. Po sprzedaniu znacznego majątku rodziców, rozdał wszystko ubogim i wyruszył do Rzymu. We włoskim miasteczku Acquapendente zastała go epidemia dżumy. Tam w miejscowym szpitalu opiekował się zarażonymi.

W Rzymie spędził 3 lata, gdzie dokonał wielu cudownych uzdrowień. W czasie powrotu do Francji zaraził się dżumą w Piacenzie. By nie zarażać innych ukrył się w pobliskim lesie. Według podania wytropił go tam pies, który przynosił mu pożywienie. Miał wówczas cudownie wyzdrowieć.

Udał się w drogę powrotną do Francji, lecz na granicy wzięty został za szpiega włoskiego, umarł potem w więzieniu nierozpoznany.

Kult

W całej Europie zaczął się szerzyć kult św. Rocha. W Polsce św. Roch był czczony już w XV wieku, obok św. Sebastiana stał się patronem chroniącym od zarazy. W tym czasie w Wenecji i Rzymie powstawały bractwa Jego imienia.

W Rzymie papież Aleksander VI wystawił ku jego czci kościół, papież Pius IV ufundował szpital, oddając go bractwu św. Rocha (1560). W szerzeniu kultu pomogli franciszkanie jako członka stowarzyszenia.

Papież Pius IX ogłosił św. Rocha patronem Montpelellier. W 1585 papież Grzegorz XIII umieścił Jego imię w Martyrologium Rzymskim. Powstała rodzina zakonna rochici, wiele miast nosi na cześć świętego Jego imię i wybudowano tysiące kościołów i kaplic ku Jego czci.

Patron i jego atrybuty

Patron i jego atrybuty

Patron Montpellier, Parmy, Wenecji, aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników, szpitali, więźniów.

Na ziemiach polskich czczony był przede wszystkim jako patron chroniący od zarazy, stąd w epoce staropolskiej były mu poświęcone liczne ołtarze, figury i kapliczki.

Opiekun zwierząt domowych. Patron Centrum Rehabilitacji w Łomży. Atrybutami Świętego są: anioł, pies trzymający w pysku chleb, torba pielgrzyma.

Święto świętego Rocha przypada 16 sierpnia w dniu jego śmierci.