MAPA CMENTARZA
cmentarz_3.jpg
LITURGIA
GALERIA FOTO

GALERIA WIDEO

Konto Parafialne

NUMER KONTA PARAFIALNEGO:

RBS w LUTUTOWIE

Oddział w Wieruszowie

97 9256 0004

2604 0325 2000 0010 

Dobrodzieje Kościoła św. Rocha
     

Odnowienie Kościoła 

        św. Rocha

         wsparli:

    WIERUSZÓW
WIERUSZÓW
______________________
Urząd Marszałkowski
Urząd Marszałkowski
______________________
 Ministerstwo Kultury
Ministerstwo Kultury
______________________
Parafia Podzamcze
Parafia Podzamcze
______________________

 

             RBS

RBSe
______________________

   Budżet Obywatelski

             2015 

Budżet Obywatelski
______________________
MSZA ONLINE
msza_online.png

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Peregrynacja to za słownikiem języka polskiego "dłuższa podróż lub wędrówka"

Idea peregrynacji kopii jasnogórskiego obrazu po Polsce sięga roku 1956 i wydarzeń związanych ze składanymi wówczas Jasnogórskimi Ślubami Narodu. "Matko przyjdź do nas! Matko bądź z nami!" wołały zgromadzone 26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze tłumy, gdy obraz Matki Bożej niesiony był w procesji na Wałach.
Ostatecznie zamysł peregrynacji przedstawiony został przez kard. Wyszyńskiego, już po uwolnieniu go z odosobnienia w 1956 r. W okresie Wielkiej Nowenny kopia cudownego obrazu miała nawiedzić wszystkie polskie parafie. Peregrynacja była ważnym elementem przygotowań do Milenium Chrztu Polski.
W lutym 1957 r. jasnogórscy paulini rozpoczęli przygotowywanie kopii. Pracę tę powierzono dziekanowi Wydziału Sztuk Plastycznych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Leonardowi Torwirtowi.

14 maja 1957 r. kopia obrazu poświęcona została w Rzymie przez papieża Piusa XII, który zaakceptował ideę peregrynacji.Uroczystość rozpoczęcia Milenijnego Nawiedzenia odbyła się 26 sierpnia 1957 r. na Jasnej Górze w obecności całego Episkopatu Polski i wielkiej rzeszy pielgrzymów. Nastąpił wówczas m.in. obrzęd "pocałunku" czyli zetknięcia kopii obrazu z cudownym oryginałem.

Peregrynacja po Polsce rozpoczęła się 29 sierpnia od Archikatedry Warszawskiej. Mimo piętrzących się trudności ze strony komunistycznych władz, do milenijnego roku 1966 kopia obrazu nawiedziła 10 polskich diecezji.

2 września 1966 r. na trasie między Warszawą a Katowicami obraz został "aresztowany" przez funkcjonariuszy MO i przewieziony na Jasną Górę. Pilnowany tam był całodobowo przez milicję, która dodatkowo kontrolowała wszystkie pojazdy wjeżdżające i opuszczające Sanktuarium.
Uwięzienie kopii obrazu trwało 6 lat. Peregrynacja jednak była kontynuowana.Od 4 września 1966 r. Matka Boża nawiedzała polskie diecezje w symbolu pustych ram, ewangeliarza i świecy. Obraz powrócił na trasę nawiedzenia 18 czerwca 1972 r.
Uroczyste nabożeństwo dziękczynne za niezwykle liczne łaski pierwszego Nawiedzenia - odnawianie życia sakramentalnego, małżeńskiego, pojednania w rodzinach, deklaracje trzeźwościowe - odbyło się na Jasnej Górze 12 października 1980 r. Do tego czasu kopia obrazu nawiedziła ponad 8 tys. kościołów i kaplic w 7 150 parafiach. Od 1985 r. trwa druga peregrynacja kopii cudownego obrazu po Polsce*.

Uroczystości w Kaliszu 11 września 2010r. rozpoczną peregrynację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po naszej diecezji.

W dniach 26-27 listopada 2010 roku kopia cudownego obrazu będzie gościła w naszej Parafii. Czas nawiedzenia obrazu poprzedzą parafialne misje święte.

Od 2 lutego 2012r.po przygotowaniu przez ojców paulinów, parafialna kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która została poświęcona i dotknięta przez wędrującą kopię obrazu Matki Bożej 27 listopada 2010r, wędruje po domach naszej parafii. Pierwszą miejscowością, gdzie w domach gości Matka Boża jest Mirków. Następnie obraz będzie w Teklinowie, Podzamczu, Kuźnicy, Dobrymdziale, Wielisławicach, Dobrymgościu, Biadaszkach i Świbie.  

Peregrynacja po domach zakończyła się 7 marca 2014r.. Msza dziękczynna była odprawiona 23 marca 2014r. Kazanie wygłosił o. Marcin ciechanowski, który 2 lata wcześniej przygotowywał nas do nawiedzin obrazu Matki Bożej i do peregrynacji obrazu po domach. 

 
  Parafia p.w. NNMP w Wieruszowie Podzamczu